Anna Akhmatova, Fjala e lirë (Përktheu Ismail Ismaili)

Anna Akhmatova, Fjala e lirë (Përktheu Ismail Ismaili)
ANNA AKHMATOVA, FJALA E LIRË
 
 
Kush ishte Anna Akhmatova?
Geneviève Brisac kujton se Anna Andreïevna Gorenko është lindur në vitin 1889, në Ukrainë, në Odessa.  Ajo kishte një fëmijëri shumë të egër, është një vajzë e re që ecën në gjumë, nervoze, gjithashtu një vajzë e re e sëmurë. Dhe ajo zbuloi poezinë rreth 10-11 vjeç. Prindërit e saj u divorcuan - kjo ishte mjaft e rrallë në vitin 1905. Ajo përfundoi në Kiev dhe më pas në Tsarskoye Selo 25 km larg Shën Petersburgut ku zbuloi vërtet se donte të bëhej poete. Ajo shkon të shohë babanë e saj dhe i thotë: "Ja, unë do të bëhem poet". "Bëj çfarë të duash, por unë nuk dua që të ndysh emrin tonë të bukur të Gorenko", Ajo vendos që do të quhet pas stërgjyshes së saj tatare, Akhmat: Anna Akmatova. Disa njerëz, në veçanti , Marina Tsvetaeva  dhe Joseph Brodsky, vunë në dukje se si ishte një lindje e dytë e saj. Ajo takohet me një burrë, Kolia Goumiliov, i cili do ta ndjekë atë me përparimet e saj për vite dhe vite. Dhe ajo do të martohet me të. Ajo ishte shumë e re, 19 vjeç. Që në moshën 14-vjeçare, ai e ka ndjekur nëpër rrugët e Carskoye Selo, e ka pikturuar, i ka dërguar poezi, ka tentuar vetëvrasje etj. Ajo martohet me Nikolai Goumiliov, i cili është një poet i madh, gjithashtu një mik i madh i Osip Mandelstam, të cilin do ta takojnë gjatë gjithë kësaj jete. Dhe kjo treshe, Osip Mandelstam, Goumiliov dhe Anna Akhmatova, është vërtet treshja qendrore e këtij krijimi poetik që është  akmeizmi . "
Poetja e adhuruar, ikona e letrave ruse, muza e Modiglianit, Anna Akhmatova do të censurohet, do të gjurmohet, do të persekutohet nga regjimi sovjetik. Duke refuzuar të arratiset, “e internuar nga brenda”, ajo e bën poezinë makinë të saj, rezistencën, lirinë e saj.
"Ajo dinte të shprehte zërin e miliona njerëzve. " Uni" e saj u bë "ne" për diçka universale. Uni konstatoj se ka disa poezi, vetëm duke i lexuar ato kuptojmë se çfarë kaluan rusët gjatë shekullit të 20-të. ." Sophie Benech është një nga ekspertet më të mira të poetes ruse Anna Akhmatova, poezia e së cilës është përkthyese dhe redaktore në Francë. Ajo hedh dritë mbi rrugëtimin dhe punën e saj si një grua e lirë.

Pranë Modiglianit gjatë muajit të mjaltit në Paris, Anna më vonë do të përjetësohej nga artistët më të mëdhenj të kohës së saj. Të gjitha dëshmojnë për ndikimin që ajo kishte tek ata që i afroheshin. Piktori Georges Annenkov tha për të në vitin 1971: " Ajo ishte shumë e bukur, ajo pozoi për dy nga portretet e mia, të cilat riprodhohen në të gjithë botën". “Kishte diçka jo aq të bukur, por tragjike në të gjithë pamjen e saj, në qëndrimin e saj, ajo ishte si një mbretëreshë”, tha Georges Adamovitch. Për Roman Jakobson, ajo ishte "një grua me vullnet shumë të fortë, me vullnet tragjik. Një gjeni e madhe poetike".
NJË IKONË E DASHUR E EPOKËS SË ARGJENDIT
Një dashnore bujare, e rimartuar tri herë, Anna Akhmatova shpalli lirinë e saj si grua gjatë gjithë jetës së saj. " Ajo konsiderohej origjinale, ekscentrike. Që në vitet e saj të adoleshencës, ajo ecte zbathur, lahej në det, nuk vishte korse... Një nga miqtë e saj tha për të se ajo kishte një temperament "të paepur" e ashpër, se ajo ishte një “djallëzi e vogël”, vazhdon Sophie Benech.
Në moshën 23-vjeçare, Anna është një figurë thelbësore në boheminë letrare të Shën Petersburgut. Koleksioni i saj i parë provokoi entuziazëm histerik. E nderuar nga rinia, ikona e "Epokës së Argjendtë" ruse, ajo dëshiron të shkojë përtej simbolikës, siç shprehet vetë në një nga poezitë e saj: " Për mua, gjithçka në vargje nuk duhet të shkojë keq duhet të jetë ashtu siç duhet.
"Ajo solli jashtëzakonisht shumë në jetën e përditshme, konkrete, e cila përzihet me lirikën, edhe gjërat më të vogla, më modeste, ajo arrin të nxjerrë në pah bukurinë," analizon përkthyesja dhe redaktori i Anna Akhmatova, Sophie Benech.
 
RENEGATI
Gjithçka ndryshoi një ditë në tetor 1917. Me paraardhësin e saj princeshë tatar dhe fëmijërinë e kaluar në një kështjellë, Anna Akhmatova simbolizon atë që revolucioni bolshevik dëshiron të zhdukë. Të dashuruarit dhe bashkëshortët e saj të njëpasnjëshëm u arrestuan, u pushkatuan ose vdiqën në kampe. Djali i tij Lev u dërgua disa herë në Gulag, ku qëndroi për gati pesëmbëdhjetë vjet. Ajo është etiketuar si renegate, e dëmshme, reaksionare. E ndaluar nga botimi, ajo ishte bisha që u ther kur Stalini mori pushtetin.

 

Natalia Gorbanevskaya, poete, shoqe e Anna Akhmatova, kujtoi situatën e saj të mjerueshme në vitin 1980, duke folur për France Culture: "Forca e saj ishte në kufirin midis jetës dhe vdekjes. Ajo po vdiste uria. Ajo ishte nën mbikëqyrje të vazhdueshme. Paradoksalisht, ajo nuk ishte në kamp, por vizitat tek ajo mund të çojnë dikë në kamp."
“Për të nuk kishte fare rëndësi rehatia, kjo i dha forcë edhe asaj, jetoi pak si askete. Ka veshur të njëjtin fustan për pesëmbëdhjetë vjet... Kjo i dha edhe lirinë, një liri të madhe”, tregon . Sophie Benech.
 
E INTERNUAR NGA BRENDA
Anna jeton nën kërcënim, denigrim dhe mjerim, por nuk ikën nga Rusia. “E internuar nga brenda”, ajo e bën poezinë tokën e saj të rezistencës. Poema e saj e madhe Requiem është një himn për gratë që presin para KGB-së lajmin për të zhdukurit. I mësuar përmendsh nga miqtë e saj për të luftuar censurën, Requiem do të botohej në Rusi vetëm tridhjetë vjet më vonë. Anna, gruaja e klasës së lartë, bëhet standardi i të varfërve dhe të përndjekurve.
Sophie Benech: "Ne i dërguam poezitë e saj që ishin kopjuar në lëvoren e thuprës nga një kamp, ​​kjo do të thotë se poezia e saj i ndihmoi njerëzit të jetonin".
Gjatë luftës, Anna dha përsëri recitale, ku mori një ovacion të fortë, gjë që nuk i pëlqente shumë Stalinit. Më 1946, laku u shtrëngua sërish: shteti dënoi “shpirtin dekadent” dhe “estetizmin” e saj. Mike e Mandelstamit, Pasternak, pastaj Soljenitsyn dhe Brodsky, ajo mbijeton me përkthime dhe kërkime mbi Pushkin.
“Ajo rezistoi sa mundi, domethënë duke u përpjekur që fjalët e saj t’i ruaj të vërteta, të mos gënjejë kurrë, në poezitë e saj dhe në jetën e saj, ishte shumë e guximshme, për shembull kur arrestohej dikush, ishte ndër të parët njerëz që shkonin të shihnin familjet e të burgosurve kur të gjithë të tjerët kishin frikë dhe pushuan së përshëndeturi në rrugë, ajo po përpiqej të mbante shumë vlera që kishin pushuar së ekzistuari nën regjimin bolshevik.
Anna shkruan natën dhe ua tregon vargjet e saj vetëm miqve të ngushtë. Ata i mësojnë përmendësh, në mënyrë që ajo të djegë më pas gjurmën komprometuese.
Një periudhë e re e mallkuar
Sophie Benech  ; “Ne e dimë valën e madhe të terrorit të viteve 1937, por nuk e dimë atë që pasoi luftën. Dhe ishte një valë jashtëzakonisht e fortë represioni që filloi me këtë  raport të Jdanof.  Dhe aty, ajo e gjeti veten pa të ardhura. Tashmë, ajo jetoi mjaft kursimtare, por më pas atje, në varfëri, e fyer. Ajo ishte e mbuluar me baltë, gjë që është ende shumë e vështirë psikologjiskëshit. Por siç ka shkruar ajo, “Aq shumë gurë më janë hedhur saqë asnjëri prej tyre nuk më arrin më”.
Kur natën pres ardhjen e tij,
Më duket se jeta varet nga një fije.
Ç'janë nderimet, rinia, liria,
Para vizitores së dashur me fyellin e saj.
Duke u mbytur nën peshën e poezive të saj të pabotuara, zemra e saj u shua në vitin 1966, në përvjetorin e vdekjes së Stalinit.
"Dhe ajo që do të mbetet është Fjala sovrane " Anna Akhmatova, Requiem.

Përktheu Ismail Ismaili