KUSH ISHTE NË TË VËRTETË MAURICE RAVEL? (Shqipëroi Ismail Ismaili)

KUSH ISHTE NË TË VËRTETË MAURICE RAVEL? (Shqipëroi Ismail Ismaili)
KUSH ISHTE NË TË VËRTETË MAURICE RAVEL? SHTATË GJËRA QË DUHET TË DINI PËR AUTORIN E TË FAMSHMIT "BOLERO"
Origjina baske
 
Figura më me ndikim në muzikën franceze në fillim të shekullit të 20-të, Maurice Ravel lindi më 7 mars 1875 në vendin Bask, në Ciboure, afër Saint-Jean-de-Luz, nga një baba zviceran dhe një nënë spanjolle.
"Habanera", "Pavane për një foshnjë të ndjerë",   "Rapsodia spanjolle", "Bolero", "Don Kishoti në Dulcinea": kjo prejardhje shpesh shpjegohet nga ndikimi i përsëritur i Spanjës në universin e saj muzikor. Megjithatë, ai jetoi vetëm për disa muaj në shtëpinë Estebania, Quai de la Nivelle, ndërsa prindërit e tij u transferuan në Paris në qershor 1875, disa muaj pas lindjes së tij, dhe nuk u kthyen në vendin bask deri në moshën njëzet vjeçare pese vjeçare të tij. Nga ana tjetër, ai kthehej rregullisht pas kësaj për të qëndruar në Saint-Jean-de-Luz dhe rrethinat e tij për të kaluar pushimet ose për të punuar. Lagja ku ai lindi në Ciboure u emërtua në gusht 1930 me emrin e tij, në prani të tij. Në qytetin e tij të lindjes dhe në Saint-Jean-de-Luz, një festival prej vitesh mban trashëgiminë e këtij gjiganti. Pianisti Bertrand Chamayou e ka bashkë drejtuar atë që nga viti 2020.
 
NJË MUZIKANT I TALENTUAR… POR JO NJË STUDENT MODEL
Një fëmijë i ndjeshëm dhe i talentuar në muzikë, Maurice i vogël lindi në vendin e duhur, në një shtëpi të dashur dhe të kulturuar. Babai i tij, një inxhinier i njohur hekurudhor, dhe nëna e tij, një amvise pasi kishte qenë një millinere në Ciboure, e njohur me qarqet shumë pjellore artistike dhe muzikore parisianë në atë kohë, e inkurajuan atë të zhvillonte talentin e tij. Ai filloi të studionte piano në moshën gjashtë vjeç dhe mori mësimet e tij të para të kompozimit në 1887. Ravel kishte dhunti, por tregoi "dembelizmin më ekstrem", për dëshpërimin e prindërve dhe mësuesve të tij, siç pranoi më vonë. Pasi hyri në Konservator në 1889, ai nuk fitoi asnjë çmim apo dallim dhe iu desh të braktiste kursin e tij, përpara se të ribashkohej me të në 1898, për të ndjekur mësimet e kompozicionit të Gabriel Fauré. Ky i fundit sheh tek ai një “nxënës shumë të mirë, punëtor dhe të përpiktë”, të pajisur me një “natyrë muzikore shumë të dashur për risitë”, por i duhet të braktisë sërish klasën. Katër dështimet e tij në Grand Prix de Rome nuk e penguan atë, që nga viti 1901, të pohonte për mirë personalitetin e tij muzikor me "Jeux d'eau" për piano, një pjesë e frymëzimit Lisztian që i dha etiketën e muzikantit impresionist. Një term që ai e refuzon kategorikisht, duke besuar se i është rezervuar pikturës.
 
ANËTAR I APASHËVE
Në Belle Époque Paris, në fillim të shekullit të 20-të, "Apachët" ishin delikuentë, banditë që grabitnin banorët e lagjeve të bukura. Në rrethet artistike, emri përcakton rrethin francez të miqve që janë artdashës, muzikantë ose dashamirës të muzikës, të cilët u takuan nga viti 1902 rreth figurës qendrore të Maurice Ravel. Një simbol i ngazëllimit intelektual dhe kulturor që trondit kryeqytetin, përfshin poetin Léon-Paul Fargue, kompozitorët Désiré-Emile Inghelbrecht, Albert Roussel, Igor Stravinsky dhe Maurice Delage. Me sugjerimin e Ravelit, grupi miratoi temën fillestare të "Simfonisë së Dytë" të Borodinit si një bilbil. Gjatë takimeve të tyre, Apach-ët ofrojnë pamjet e para të veprave të tyre më të fundit, qofshin ato letrare apo muzikore. Ata mbrojtën veçanërisht Claude Debussy, pas krijimit të turbullt të "Pelléas et Mélisande" në vitin 1902. Lufta e Parë Botërore i dha fund veprimtarisë së këtij grupi artistik.
Në vitin 1914, kur shpërtheu lufta, Ravel ishte në mes të kompozimit të "Trios in A minor" e tij që do të krijohej më në fund në 1915. Kompozitori aspironte vetëm për një gjë: të bashkohej me frontin. I përjashtuar nga shërbimi ushtarak për shkak të gjendjes së tij të dobët (48 kg për 1,61 m), i refuzuar nga forcat ajrore, muzikanti më në fund arriti të bashkohej me ushtrinë si shofer kamioni në mars 1916. Ai ishte 41 vjeç. Por ai u sëmur në shtator të po atij viti dhe menjëherë iu desh të kthehej në Paris. Pasi lufta mbaroi, stili i tij evoluoi, me fjalët e tij, në drejtimin e "kursimit në ekstrem" duke u hapur ndaj risive ritmike dhe teknike nga jashtë, veçanërisht nga Amerika e Veriut. Pas vdekjes së Claude Debussy, të cilin ai e admironte, por me të cilin ishte në mosmarrëveshje - ai e kritikoi atë për huazimin e temës kryesore të "Habanera" të tij për "Mbrëmjen në Granada" - Ravel u konsiderua në 1918 si francezi kompozitor më i madh i gjallë. Në vitin 1920, kur mësoi se do të merrte Legjionin e Nderit, muzikanti refuzoi të dekorohej. Ne kurrë nuk do ta dimë saktësisht pse. “Të pranosh të dekorohesh do të thotë të njohësh të drejtën e shtetit ose të princit për të të gjykuar”, thuhet të ketë deklaruar ai.
Për Ravelin, 1928 ishte një vit i mrekullueshëm. Nga janari deri në prill, ai shkoi në një turne koncertesh në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe pati sukses të jashtëzakonshëm kudo. Ai interpreton si pianist, veçanërisht në Sonatën e tij, shoqëron Sonatën e tij për violinë dhe disa nga meloditë e tij, drejton orkestra, jep intervista... Në Nju Jork frekuenton edhe klubet e xhazit të Harlemit. Ravel, i cili kishte qenë gjithmonë eklektik në ndikimet dhe shijet e tij muzikore, ishte magjepsur nga improvizimet e të riut George Gershwin, autor katër vjet më parë i një "Rapsodi në blu" tingëllues.
Ai zbuloi muzikën e zezë amerikane dhe futi shumë prekje në kryeveprat e periudhës së tij të fundit krijuese: ragtime në "L'Enfant et les sortilèges", blues në pjesën e dytë të "Sonata për violinë", xhaz në "Concerto in G" dhe “Koncerti për dorën e majtë”. Kur Gershwin i kërkoi t'i jepte mësime kompozicioni, Ravel u përgjigj: "Pse do të ishe një Ravel i klasit të dytë kur mund të bëhesh Gershwin i klasit të parë?" »
Kthehu në Francë, Ravel vendosi për atë që do të bëhej vepra e tij më e famshme dhe, pavarësisht nga ai vetë, instrumenti i njohjes së tij ndërkombëtare. Pas njëfarë zvarritjeje, "baleti i personazheve spanjolle" i porositur prej tij nga shoqja e tij Ida Rubinstein në 1927, adoptoi ritmin e një bolero andaluziane.
I kompozuar midis korrikut dhe tetorit 1928, "Boléro" u shfaq premierë në Paris më 22 nëntor të po këtij viti, përpara një publiku të mahnitur. I vlerësuar nga kritikët që nga premiera e tij, i regjistruar në disk dhe i transmetuar në vitin 1930, "Bolero" pati sukses në mbarë botën në vetëm pak muaj, për zemërimin e madh të autorit të tij që mbajti këtë vepër të veçantë, e cila zgjati pak më shumë se një çerek. prej një ore, me vetëm dy tema dhe një refren të përsëritur pa u lodhur, si një eksperiment në orkestrimin, për të cilin ai tha se ishte "bosh nga muzika". Raportohet se në një nga shfaqjet e tij të para, një grua e moshuar bërtiti "Në dreq me ty!" Dhe Raveli u përgjigj: "Ja një që, të paktën, e kuptoi". “Bolero” thuhet se luhet çdo dhjetë minuta në mbarë botën. Duke qenë se vepra zgjat shtatëmbëdhjetë minuta, prandaj luhet diku në çdo kohë.
Dandy i veshur gjithmonë shik, Ravel është një i vetmuar që ruan me xhelozi jetën e tij private. Në vitin 1921, ai bleu një shtëpi në Montfort-l'Amaury, në Seine-et-Oise, "të paktën tridhjetë kilometra larg Parisit", Le Belvédère, ku ai projektoi shumicën e veprave të tij të fundit. Ai bëri një jetë paqësore atje, të ndërthurur me qëndrime në vendin Bask, turne koncertesh në Francë dhe jashtë saj, dhe vizita të shpeshta në Paris, për të shijuar jetën e natës të kryeqytetit, koncertet, teatrin dhe kabaretë në modë. Edhe pse kishte miq shumë të mirë, si violinistja Hélène Jourdan-Morhange, së cilës ia kushtoi “Sonatën e violinës” në 1927 ose balerinën Ida Rubinstein, për të cilën kompozoi “Boléro”-n e tij, siç e shohim në filmin e Anne Fontaine, Ravel asnjëherë i martuar. Nuk dimë për ndonjë lidhje romantike me të. Disa i atribuojnë atij një pasion të fshehtë për Misia Sertin, pianisten dhe muzën e inteligjencës në periudhën mes luftërave. Të tjerë flasin për prirje të fshehura homoseksuale.
I vuajtur nga një sëmundje e pashërueshme e trurit nga vera e vitit 1933, Ravel nuk mund të shkruante më ose të luante. I ndodhur pas një operacioni në tru, në moshën gjashtëdhjetë e dy vjeçare, më 28 dhjetor 1937, vdekja e tij shkaktoi një valë emocionesh globale. Një gjeni muzikor i shekullit të 20-të, fëmija i Baskëve i rritur në Paris prehet në varrezat Levallois-Perret.
 
Shqipëroi Ismail Ismaili