Dibran Fylli, PËR AKTORIN CHARLES BRONSON

Dibran Fylli, PËR AKTORIN CHARLES BRONSON
PËR AKTORIN CHARLES BRONSON
 
Djaloshi arketip i ashpër i ekranit me tipare të rrahura nga moti - një kritik filmi e përshkroi pamjen e tij të ashpër si "një Clark Gable që kishte mbetur jashtë diellit për një kohë të gjatë"
 
Charles Bronson lindi Charles Buchinsky, ishte një nga 15 fëmijët e prindërve tw tij qw bwnw njw jetw tw vështirë në Pensilvani. Nëna e tij, Mary (Valinsky), lindi në Pensilvani, nga prindër lituanez, kurse babai i tij, Walter Buchinsky, ishte një minator qymyrguri emigrant lituanez.
 
Charles përfundoi shkollën e mesme dhe u bashkua me të atin në miniera (një përvojë që rezultoi në një frikë të përjetshme për të qenë në hapësira të mbyllura) dhe më pas shërbeu në Luftën e Dytë Botërore. Pas kthimit të tij nga lufta, Bronson filloi studimet për artin (një pasion që e kishte për pjesën tjetër të jetës), më pas u regjistrua në Pasadena Playhouse në Kaliforni. Një nga mësuesit e tij ishte i impresionuar me të riun dhe e rekomandoi atë te regjisori Henry Hathaway, duke rezultuar që Bronson të bënte debutimin e tij në film në You're in the Navy Now (1951).
 
Ai u shfaq në ekran shpesh herët në karrierën e tij. Megjithatë, ai pati një ndikim te audienca si Vincent Price në thrillerin House of Wax (1953). Fiziku i tij muskuloz, e bëri atë të përfshihej në role të tipit aksion, shpesh pa këmishë për të nxjerrë në pah kornizën e trupit të tij. Ai mori vlerësime pozitive nga kritikët për shfaqjet e tij në Vera Cruz (1954), Target Zero (1955) dhe Run of the Arrow (1957). Regjisori Roger Corman, i besoi rolin kryesor në filmin e tij të mirëpritur të gangsterëve me buxhet të ulët Machine-Gun Kelly (1958), më pas Bronson shënoi kryesimin në serialin e tij televiziv, Man with a Camera (1958). Vitet 1960 u vërtetua se ishte epoka në të cilën Bronson bëri reputacionin e tij si një njeri me pak fjalë, por me shumë veprime.
 
Regjisori John Sturges i besoi një rol të rëndësishëm gjysmë irlandez/gjysmë meksikan Bernardo O'Reilly në The Magnificent Seven (1960) dhe e punësoi përsëri si miu i tunelit Danny Velinski për epikën me buxhet të madh të POW-it të Luftës së Dytë Botërore The Great Escape (1963).
 
Më pas pasuan disa role të tjera të forta, pastaj përsëri ai u kthye me uniformë ushtarake, së bashku me Lee Marvin dhe Ernest Borgnine në filmin e mbushur me testosterone The Dirty Dozen (1967).
 
Audienca evropiane kishte marrë një shkëlqim në stilin e tij të aktrimit dhe ai u nis për në kontinent për të luajtur në disa filma aksion, duke përfshirë Guns for San Sebastian (1968) (i njohur ndryshe si "Guns for San Sebastian"), western-i kult Once Upon a Time in the West (1968) (aka "Once Upon a Time in the West"), Rider on the Rain (1970) (aka "Rider On The Rain") dhe, në një nga shembujt më të çuditshëm të kastingut ndërkombëtar, krahas legjendave të ekranit japonez Toshirô Mifune në diellin e Kuq perëndimor (1971) (aka "Dielli i Kuq").
 
Publiku amerikan ishte tashmë i etur për ta parë Bronson të rikthyer në tokën amerikane dhe ai u kthye triumfues në fillim të viteve 1970 për të marrë role në dramat më të vështira kriminale dhe perëndimore, duke përfshirë The Valachi Papers (1972) dhe vesternin hakmarrës Chato's Land (1972). Pas afro 25 vitesh si aktor, ai u bë një sensacion "brenda natës".
Bronson më pas u lidh me regjisorin britanik Michael Winner për të luajtur në disa thrillers shumë të suksesshëm të krimit urban, duke përfshirë Mechanic (1972) dhe The Stone Killer (1973). Më pas ai shënoi sukses të fortë si një fermer i pjeprit në Kolorado, në filmin e Richard Fleischer, Mr. Wish (1974).
Rolet e fundit në film të Bronson ishin si komisioneri i policisë Paul Fein në një treshe të mirëpritur të filmave televizivë krim/dramë Family of Cops (1995), Breach of Faith: A Family of Cops II (1997) dhe Family of Cops III: Under Suspicion ( 1999).
 
Bronson ishte një ikonë e vërtetë e kinemasë ndërkombëtare; kritikët kishin pak gjëra të mira për të thënë për filmat e tij, por ai mbeti i preferuari i fansave si në SHBA ashtu edhe jashtë saj për 50 vjet, një pretendim që disa legjenda të tjera të filmit nuk mund ta bëjnë.