Festivali i filmit në Kanë 2024 (Përgatiti Ismail Ismaili)

Festivali i filmit në Kanë 2024 (Përgatiti Ismail Ismaili)
DOSJA
 
FESTIVALI I FILMIT NË KANË 2024
 
Eva Green, vajza hipnotike e James Bond me fustanin e saj të argjendtë në shkallët në Kanë
 
Shkruan Elvire Emptaz
 
Shenja e aktoreve të mëdha është të kenë, përveç talentit, edhe karizëm. Ky është rasti i magjepsëses Eva Green. Sa herë që shfaqet, ajo lëshon një atmosferë misterioze. Diçka paksa mistike, që zgjon kureshtjen dhe e klasifikon si yll. Ato realet. Në këtë mbrëmje përmbyllëse të Festivalit të Filmit në Kanë, ku ishte anëtare e jurisë së filmit artistik, ajo nuk ishte përjashtim nga rregulli.
Ajo na mahniti sërish me një fustan të gjatë me temin e argjendtë. Një pamje retro hollivudiane, e përmirësuar nga një model flokësh Emma Peel të viteve 1960 me kapelë Bowler dhe çizme lëkure. Kjo pamje të kujtonte gjithashtu veshjet gjithnjë e më magjepsëse dhe shpërthyese të vajzave të James Bond, pjesë e të cilave ajo ishte, duke luajtur rolin e Vesper Lynd intriguese në Casino Royale në 2006.

Gjatë ngjitjes së fundit të sezonit, aktorja si vamp e Casino Royale eci në shkallët e festivalit me një fustan argjendi luksoz që binte ndesh me stilin e saj të zakonshëm.
 
Për mbrëmjen e fundit të Festivalit të 77-të të Filmit në Kanë, Eva Green zgjodhi të shkëputej me të zezën e veshur deri atëherë pothuajse në çdo paraqitje, për të shënuar fundin e një edicioni të suksesshëm. Ishte me gëzim, keqardhje dhe emocion që aktorja i dha çmimin për skenarin më të mirë regjisores Coralie Fargeat për filmin e tij The Substance që trajton mizorinë e sistemit yjor dhe plakjen e grave, me Demin në kastin Moore dhe Margaret Qualey. Eva Green, vezulluese, e stolisur me 1001 temina, dëshmoi edhe një herë se kishte krijimtarinë stilistike të një heroine të përjetshme.
 
DEKOLTEJA MAHNITËSE E EVA GREEN GJATË NJË MBRËMJEJE NË KANË NË EDEN ROC
 
Në rreshtin e parë të sfilatës së dytë të modës Caroline's Couture, nga shtëpia e Chopard, aktorja shkaktoi sensacion me një fustan të gjatë kadife Atelier Versace me një dekolte mahnitëse.
“I dua bizhuteritë, kështu që mezi pres t'i zbuloj të gjitha këto,” na tha Diane Kruger më 21 maj në Madame Figaro, pak minuta përpara nisjes së sfilatës së modës Caroline's Couture të udhëhequr nga Caroline Scheufele, bashkë-presidente dhe drejtoreshë e krijimit të Chopard. Aktorja nuk ishte e vetmja personazh i famshëm i ftuar në këtë ngjarje, në Hôtel du Cap-Eden-Roc, i strehuar në lartësitë e Antibes, takuam edhe modelen Bella Hadid me një fustan saten, Demi Moore me një fustan të verdhë. Por sidomos Eva Green, e cila për këtë rast kishte veshur një fustan të zi sublim të ngushtë nga Atelier Versace.

Për të nderuar titullin e saj "anëtare e jurisë" e këtij edicioni të 77-të të Festivalit të Kanës, aktorja 43-vjeçare ishte veshur me një fustan të gjatë të zi prej kadifeje, nuancë që nuk e ka lënë që nga fillimi i Kanës. festimet. Kjo pjesë couture, e ngushtë, e frymëzuar nga koleksioni vjeshtë-dimër i Versace 1989, u karakterizua gjithashtu nga një dekolte me onde që ofronte një pamje të thellë të gjoksit të saj. Pjesa e sipërme ishte bërë nga një tekstil i zi transparent, me mëngë të gjata dhe të mbështjellë me kristale në shpatulla. Për të kompletuar siluetën e saj, Eva Green i kushtoi vëmendje bizhuterive Chopard, dhe në veçanti një set impozant.
 
SHFAQJA E DYTË E MODËS
 
Pasi zbuloi koleksionin e saj të parë Caroline's Couture gjatë edicionit të 76-të të Festivalit të Filmit në Kanë - dhe pas parakalimit të modeleve të njohura si Natalia Vodianova, Eva Herzigova, Naomi Campbell dhe Helena Christensen - Caroline Scheufele e ka bërë sërish sensacion në Croisette këtë vit me një rrobaqepës. -shfaqje e bërë. E quajtur një herë e një kohë, parada ofroi jo më pak se 77 copë bizhuteri të shkëlqyera. Një mënyrë që argjendaria të nxjerrë në pah dashurinë që ka për bizhuteritë e jashtëzakonshme, modën dhe artin e 7-të. Është gjithashtu për Caroline Scheufele që i detyrohemi rishpikjes së Palmës së Artë në 1998, duke e bërë Chopard shtëpinë e vetme që kujdeset për këtë çmim prestigjioz.
 
"SOT, ATO JANË SHUMË LARG MEJE": POHIMET E MARLÈNE JOBERT PËR VAJZAT E SAJ JOY DHE EVA GREEN

Aksidenti i saj me makinë, marrëdhënia me fëmijët... Autorja hapi shumë besime në numrin e fundit të Paris Match, të botuar këtë të enjte, më 4 prill.
Ajo u nderua me Legjionin e Nderit në Élysée në tetor 2023, në prani të vajzave të saj Eva dhe Joy Green. Si pjesë e publikimit të librit të saj Panique chez leswitches, Marlène Jobert foli për Paris Match, këtë të enjte, më 4 prill, për binjaket e saj. “Sot, vajzat e mia janë pak më larg meje,” u ankua ajo. Shumë larg. Eva jeton në Angli, ku ka një karrierë të suksesshme aktrimi dhe Joy në Itali, ku prodhon një verë të shijshme në Toskanë me bashkëshortin e saj, Niccolo, ndërsa është një nënë shembullore për dy djemtë e saj të vegjël të mrekullueshëm”. Një intervistë në të cilën Marlène Jobert foli për temperamentet e kundërta të vajzave të saj.
 
“Ato ndryshojnë në karakter, por kanë një të përbashkët se janë serioze, punëtore, të rezervuara”, tha ajo. Asnjëra prej tyre nuk është ekstrovert. Eva është artistike dhe fantastike. Nuk ka pasur kurrë ndonjë rivalitet apo xhelozi mes tyre. Secili prej tyre ka universin e vet. Unë vazhdimisht u them atyre se ne duhet të mësojmë të zvogëlojmë, se dështimet janë të nevojshme për të përparuar. I kujtoj se jeta është e shkurtër.” E pyetur për aktorët e saj të preferuar, Marlène Jobert përmendi edhe Eva Green. “A të habit nëse të përmend Evën? deklaroi ajo. E megjithatë, është e vërtetë, ajo më mahnit në secilin prej filmave të saj.”
 
“I DHASHË KINEMASË GJITHÇKA QË MUNDA”
 
Për më tepër, për vajzat e saj autorja pushoi së punuari në kinema. “Një mëngjes, po bëhesha gati të shkoja në një xhirim kur dy vajzat e mia 4-vjeçare u përpoqën të më ndalonin të kaloja nga dera,” tha ajo. U përpoqa t'u shpjegoja se të gjithë duhej të punonin për të blerë rroba apo edhe ushqime. Gëzimi më pas u përgjigj: “Nuk jemi të uritur, mami, prandaj qëndro! Hej, Eva, a nuk jemi të uritura?” Në ashensor atë mëngjes, mora vendimin të mos shkoja më në kinema.”
Para se të shtonte: “Më mungonin vazhdimisht vajzat e mia dhe kënaqesha duke shkruar historitë e mia dhe duke i interpretuar ato. Në kinema varesh nga shumë njerëz dhe aty gjeta lirinë time. Marlène Jobert konfirmoi kështu se ajo kishte kthyer faqen në artin e 7-të. “I dhashë kinemasë gjithçka që munda dhe nuk do të kthehem më”, vazhdoi ajo. Herë pas here ndeshem me filma ku kam luajtur në televizion. Nuk jam më unë. Unë e shikoj veten ashtu siç do të shikoja një mik. Përfitova pak nga suksesi im. Më vjen keq për ndrojtjen time. Kur je i turpshëm, nuk guxon t'u afrohesh njerëzve, ndihesh e gjykuar, ndihesh keq me veten."
Ajo gjithashtu shprehu keqardhjen për "mosmirënjohjen" e komunitetit. “Ju atribuohen dështime dhe suksese, ndërkohë që shumë gjëra dalin nga skenari dhe ne jemi vetëm një hallkë në zinxhirin e njerëzve të talentuar ose jo nga të cilët ne varemi”, tha ajo. Ajo gjithashtu e përshkroi lëvizjen Me Too si "një hap i madh përpara". Nëse ajo do të thoshte se nuk ishte “merzitur” nga regjisorët, ajo tha se mund ta imagjinonte lehtësisht “inatin e shurdhër që i ha viktimat dhe i shkatërron jetët”. Aktorja, nga ana e saj, pohoi se nuk ka qenë objekt i gjesteve të papërshtatshme nga ana e Gérard Depardieu. “A ishte zhdukja e djalit të tij që do ta kishte transformuar dhe shkatërruar në këtë masë? pyeti ajo veten. Unë nuk e di. Nuk e kapërcejmë kurrë humbjen e një fëmije. Nuk po e justifikoj sjelljen e tij të pa tolerueshme, por thjesht po përpiqem ta kuptoj”.
 
"UNË KAM QENË GJITHMONË I VETËDIJSHËM"
 
Ish-aktorja foli edhe për marrëdhënien e saj të komplikuar me imazhin e saj. "Unë kam qenë gjithmonë e vetëdijshme," shpjegoi ajo për Paris Match. Më vjen turp ta them, sepse mund të duket e pahijshme, por nderimet nuk më kanë qetësuar kurrë. Isha e lumtur që i prita, por frika për të mos përmbushur atë që pritej nga unë u kthye menjëherë.” Në të njëjtën kohë, Marlène Jobert siguroi se kujdesej shumë për pamjen e saj fizike.
"Përpjekja për të qenë e bukur kërkon rropatje," tha ajo. Bëj gjimnastikë tre herë në javë me një trajner; Unë kujdesem për dietën time sepse besoj se bëheni ajo që hani; Në moshën 46-vjeçare bëra një liftim të lehtë të fytyrës. Kirurgjia estetike mund të jetë një fatkeqësi. Duhet ta praktikosh relativisht i ri, të zgjedhësh mjekun e duhur, të dish të ndalosh në kohë. E shihni, unë kujdesem për veten, qëndroj dhe plakem, si gjithë të tjerët.”
Aktorja theksoi gjithashtu se ajo tashmë po luftonte me imazhin e saj në vitet 1960, veçanërisht pas një aksidenti automobilistik që ndodhi kur ajo ishte 22 vjeç. “Unë kisha një prerje prej 13 centimetrash në fytyrën time,” tha ajo. Mezi dola nga shtëpia për një vit për të mos u shfaqur. Për fat të mirë, në atë kohë, isha shumë e dashuruar me Claude Berrin.” Sot në një lidhje me kirurgun dentar Walter Green, të cilin e takoi në vitin 1976, ajo pretendoi se nuk kishte "asnjë teori për dashurinë". "Të jetosh në çift kërkon punë dhe respekt," tha ajo. Sa më të vjetra rriten gratë, aq më pak janë të gatshme të bëjnë lëshime. Unë jam e lidhur me vetminë time, me pavarësinë time. Si nëna, si vajzat.

Përgatiti Ismail Ismaili