Festivali i Filmit në Kanë 2024... Shqipëroi Ismail Ismaili

Festivali i Filmit në Kanë 2024... Shqipëroi Ismail Ismaili
Festivali i Filmit në Kanë 2024: Camille Cottin, ceremonia e saj e zhurmshme e hapjes dhe tundja e saj për MeToo
 
 
Festivali i Filmit në Kanë 2024 fillon me një fjalim të zhurmshëm nga Camille Cottin, zonja e ceremonive.
Festivali i Filmit në Kanë më në fund hap dyert. Për 12 ditë, ky qytet bregdetar në Côte d'Azur do të jetë në qendër të vëmendjes për të gjithë botën e kinemasë. Këtë të martë, më 14 maj, ishte Camille Cottin ajo që ishte përgjegjëse për hapjen e këtij edicioni të 77-të. Dhe ajo e bëri atë me mjeshtëri. Qesharak dhe serioz në të njëjtën kohë, zonja e ceremonive ndezi skenën legjendare të Palais des Festivals , me një fustan të gjatë prej kadifeje që zbulonte supet e saj të bukura.

Dua Lipa ka mahnitur në gala Time 100 në Nju Jork, e veshur me një fustan spektakolar Chanel. Ky krijim kërkonte 1000 orë punë
Një fillim i zhurmshëm i ceremonisë
“Ju mund të mos e dini, por jeni gati të hyni në një botë paralele të quajtur vorbulla e Kanës, në të cilën hapësira, koha… shëndeti do të bëhen nocione disi të paqarta”, deklaroi Camille Cottin si një preambulë në fjalimin e tij të hapjes në festival. Më pas ishte nën tingujt e muzikës me ritme të shpejta të Worakls që aktorja 45-vjeçare vendosi të vizatonte një portret, sa qesharak dhe plot ironi, të këtij takimi madhështor për adhuruesit e filmit nga e gjithë bota.
Kështu ajo e ka përshkruar me shumë humor furinë dhe çmendurinë që ka mbështjellë të pranishmit në festival. “Nuk dimë më të gjykojmë distancat, veçanërisht kur i mbulojmë me taka stileto. Nuk themi një kilometër por një Majestic-Martinez. (…) Shkalla juaj e vlerave rrezikon gjithashtu të prishet seriozisht. Për shembull, nuk shokon askënd që disa modele flokësh kërkojnë më shumë kohë dhe burime për t'u arritur sesa një film i shkurtër, " tha ajo.
 Lëvizja MeToo dhe konfliktet hyjnë në ceremoni
Nëse Camille Cottin e vendosi fjalimin e saj me një ton të lehtë, ndonjëherë merrte disa thekse serioze. “Një moment kur gjendja e botës na shqetëson, madje në disa vende na ftohet gjaku. Aty ku linjat e thella të gabimeve i ndajnë njerëzit. Aty ku planeti digjet, inteligjenca jonë kolektive mund të bëhet artificiale... Një vend i tillë ribashkimi është një mundësi e pabesueshme. Çdo vit në Kanë, ne vijmë për të bërë një foto të humanizmit tonë, ne vijmë të mbushemi me shpresë”, tha ajo gjithashtu.

Camille Cottin gjithashtu nuk harroi të përmendte lëvizjen Metoo , vala tronditëse e së cilës vazhdon të tronditë botën e kinemasë. Vërtet me shumë humor ajo u bën të ditur të pranishmëve në festival se morali ka ndryshuar . Dhe kjo është mirë! “Do të doja të theksoja se takimet profesionale të natës në dhomat e hoteleve të zotërinjve të plotfuqishëm nuk janë më pjesë e zakoneve të vorbullës së Kanës, pas miratimit të ligjit MeToo”, tha ajo. "Këtu, paraqitjet janë mashtruese dhe nën smokingët dhe fustanet e princeshave, punksët dhe luftëtarët e rezistencës ndonjëherë fshihen," shtoi ajo, pa dyshim në lidhje me fjalimin dinjitoz të Judith Godrèche gjatë Çmimeve César 2024, duke evokuar dhunën seksuale që ajo pësoi si adoleshente.

Shqipëroi Ismail Ismaili